برنج رابان
برنج باسماتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
  • خانه
  • وبلاگ
  • برنج باسماتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

برنج باسماتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

‏18 آذر 1399

برنج باسماتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در مطالب پیشین به آشنایی با محبوب ترین انواع برنج ایرانی و معرفی آن ها پرداختیم. اما در این مطلب قصد داریم یکی از معروف ترین و محبوب ترین برنج های خارجی، یعنی برنج باسماتی را معرفی کنیم و ویژگی ها و خواص آن را بررسی نماییم تا بدانیم که به چه دلیل این نوع برنج در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر طرفداران زیادی دارد.

 

زادگاه و ریشه برنج باسماتی

باسماتی در کشورهای مختلفی کشت می شود. اما اولین تولید کنندگان آن دو کشور پاکستان و هند هستند. گفته می شود که امروزه کشور هند صادر کننده تقریبا دو سوم از برنج های باسماتی سراسر جهان است.

 


ویژگی های برنج باسماتی

به دلیل آنکه باسماتی دارای دانه های بلند است، می توان این برنج را به عنوان یک برنج مجلسی انتخاب کرد. یکی دیگر از ویژگی های برنج باسماتی، عطر دلپذیر و خوش آن است که اشتها را چند برابر می کند. همچنین نمی توان از طعم بی نظیر این برنج غافل شد.

جالب است بدانید که برنج باسماتی در دو نوع سفید و قهوه ای وجود دارد و می توانید هریک از انواع آن که بیشتر مورد پسندتان است را تهیه نمایید. برای اطلاعات بیشتر در مورد برنج قهوه ای می توانید به مطلب آشنایی با برنج قهوه ای و خواص آن مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که برنج باسماتی مرغوب و با کیفیت، به رنگ کاملا سفید نیست. بلکه کمی به زردی می زند. هرچه برنج تیره تر باشد و رنگ به قهوه ای شبی تر باشد، باید توقع عطر و طعم بیشتر و دلپذیرتری از آن داشته باشید.

 

خواص باسماتی

برنج باسماتی یکی از پر خاصبت ترین گونه های برنج وارداتی است. این برنج ها حاوی مقدار زیادی مواد معدنی و ویتامین هایی مانند فولیک اسید، نیاسین، ویتامین ب، آهن و تیامین هستند. همچنین مصرف این نوع برنج خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان را کاهش خواهد داد.

بسیاری از برج ها دارای مقداری آرسنیک که ماده ای سمی و خطرناک برای بدن است، می باشند. اما سطح آرسنیک در برنج باسماتی، به خصوص باسماتی وارد شده از کالیفرنیا، هند و پاکستان، بسیار پایین است.


 

 

شناخت برنج باسماتی مرغوب

اگر در شناخت برنج تبحر ندارید، این نکته ساده را به خاطر داشته باشید که نوع مرغوب برنج باسماتی در کیسه های پلاستیکی فروخته نمی شود. بلکه مرغوب ترین انواع آن را در کیسه های پارچه ای به فروش می رسانند.

همچنین به شکل ظاهری دانه ها توجه کنید. هر دو سمت دانه های برنج باسماتی به صورت نوک تیز بوده و به هیچ عنوان صاف نیست.

هرچه طول دانه برنج خام بلندتر باشد، کیفیت آن نیز بهتر است و پس از پهت نیز می توانید شاهد قد کشیدن و بلندتر شدن آن ها باشید.

 

نکته مهم در مورد پخت باسماتی

دانه های این نوع برنج بسیار نرم و چسبنده هستند. بنابراین برنج باسماتی باید بسیار با مهارت و دقت بسیار پخته شود تا دانه ها بیش از حد نرم و خمیری نشوند. البته می توانید برای سهولت در پخت برنج باسماتی از پلوپز استفاده کنید تا کیفیت آن حفظ شود.