برنج رابان
آشنایی با برنج قهوه ای و خواص آن

آشنایی با برنج قهوه ای و خواص آن

‏15 آذر 1399

آشنایی با برنج قهوه ای و خواص آن

ممکن است تا کنون بارها نام برنج قهوه ای به گوتان خورده باشد یا حتی دانه های خام آن را از نزدیک دیده باشید. اما هیچوقت طعم آن را نچشیده و با این محصول پر خاصیت و کاربردهای آن آشنایی کافی نداشته باشید.

شاید حتی تصور کنید که این نوع برنج گونه خاصی است که رنگ آن قهوه ای است و کاملا با برنج سفید متفاوت است. اما جالب است بدانید که برنج قهوه ای دقیقا از همان گیاهی می روید که برنج سفید را از آن بدست می آوریم! در واقع نحوه آماده سازی برنج است که قهوه ای یا سفید بودن آن را تعیین می کند.

 

برنج قهوه ای چگونه بدست می آید

همانطور که حتما می دانید، برنج به صورت خوشه ای روی ساقه های باریک این گیاه می روید. دور دانه های کوچک برنج پوسته های نازکی وجود دارد که به آن ها "شلتوک" گفته می شود. برای جدا کردن شلتوک از دانه برنج دو روش وجود دارد. اگر برنج را به کارخانه شالی کوبی ببرند و پوسته های برنج را توسط دستگاه های مخصوص جدا کنند، محصولی که بدست می آید، همان برنج سفید و آشنای سفره های ما خواهد بود.

اما در روشی دیگر دانه های برنج را تا حد معینی حرارت می دهند و سپس پوست آن را جدا می کنند. همین کار باعث می شود که مواد مغذی فراوان و کربوهیدرات موجود در پوسته های برنج به دانه آن نفوذ کند و البته رنگ آن کمی تیره تر از برنج سفید شود.

در روشی دیگر برای تهیه برنج قهوه ای بدون حرارت دادن، تنها یک لایه از پوست آن را جدا می کنند و پوست نازک زیرین باقی می ماند. در حقیقت روی برنج قهوه ای لایه ای سبوس وجود دارد. در حالی که برنج سفید این لایه سبوس را ندارد.


 


برنج قهوه ای چه خواصی دارد؟

این نوع برنج بسیار مفید و پر خاصیت است. برخی از خواص آن را در لیست زیر نوشته ایم:

·        این نوع برنج برای افراد دارای دیابت بسیار مناسب است.

·        ملاتونین موجود در برنج های قهوه ای برای درمان بی خوابی بسیار مفید هستند.

·        اگر به منظوری لاغری رژیم گرفته اید، حتما این نوع برنج را مصرف نمایید.

·        برنج قهوه ای دارای سبوس است که به هضم غذا کمک می کند.

·        می توان به منظور پیشگیری از بیماری سرطان این برنج را در منوی غذای خانواده قرار داد.

·        این برنج ها در حفظ سلامت اعصاب و جلوگیری از آلزایمر بسیار مفید هستند.

·        این برنج سرشار از آنتی اکسیدان است.

·        به دلیل برخورداری از سلنیم، برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید می باشند.

·        و...


 

طرز پخت برنج قهوه ای

از آنجایی که این نوع برنج دارای خواص بسیار زیادی است، سال ها است که در شرق آسیا در وعده های غذایی مصرف می شود. همچنین مدتی است که این نوع برنج در ایران هم طرفدارانی پیدا کرده و مصرف کنندگان آن روز به روز افزایش پیدا می کند.

اگر شما هم قصد دارید این نوع برن را امتحان کنید، نگران طرز تهیه آن نباشید. چرا که روش پختن برنج قهوه ای درست مانند برنج سفید است و تفاوتی ندارد.

فراموش نکنید که حتما به مطلب آشنایی با محبوب ترین انواع برنج ایرانی و معرفی آن ها هم سری بزنید.